26-27 лютого 2016 р. у м. Сату Маре (Румунія) відбувся вже VII-й міжнародний симпозіум «Румунсько-українські відносини: історія та сучасність», організований Союзом українців Румунії та Сатумарською повітовою організацією Союзу. Цього року партнерами в організації міжнародного форуму виступили: Сатумарська повітова рада, Сатумарський повітовий музей, Ужгородський національний університет, Західний університет «Васіле Голдіш» (Сатумарський філіал), Національний лісотехнічний університет України (м. Львів) та Благодійний фонд «Суспільні ресурси та ініціативи» (м. Чернівці).

Доброю традицією українсько-румунських відносин стало проведення спільних наукових заходів, на яких відбувається обговорення актуальних проблем історії, культури, політики тощо. В роботі симпозіуму взяли участь науковці, що займаються дослідженнями відносин у форматі Україна – Румунія, але й громадські й культурні діячі, освітяни, які на практиці сприяють налагодженню конструктивного діалогу між двома країнами.

Учасників симпозіуму привітав Голова Союзу Українців Румунії Мирослав Микола Петрецький, Голова Сатумарської Повітової ради Міхай Адріан Штеф та Сатумарський міській голова Койка Костел Дорел. В роботі симпозіуму взяли участь понад 100 учасників, тож для більш ефективності його подальша робота відбувалася в рамках двох секцій: «Історія та історіографія» та «Міжнародні відносини – культурна антропологія».

Науковці вузів, музеїв та архівів України та Румунії обговорювали історичні події на українсько-румунському прикордонні від найдавніших часів до сьогодення. Особливо гострою й емоційною була дискусія навколо проблем історії ХХ століття, сучасних проблем безпеки європейського континенту. Викликали надзвичайний інтерес наукові повідомлення про транскордонне співробітництво двох країн, зокрема в області економіки, екології, культури, освіти.

Основна увага всіх присутніх була спрямована на обговорення проблем історії, сучасності та перспектив розвитку українсько-румунських відносин, серед яких особливе місце належить українській діаспорі в Румунії. У своїх виступах лідери повітових організацій СУРу та інших українських товариств Румунії наголосили на проблемах збереження національної ідентичності в умовах проживання за межами історичної батьківщини, звернувши при цьому увагу на важливу роль освіти рідною мовою як необхідного елемента національного виховання молоді.

Справжній сюрприз організувала делегація Товариства «Україна – Світ», на чолі з головою секретаріату Алою Кендзерою, організувавши перегляд історико-документального фільму Валентина Сперкача «Задунайські козаки» та концерт відомої співачки та композиторки,  заслуженої артистки України Лесі Горової.

Приємною несподіванкою для учасників симпозіуму стала вистава- адаптація повісті Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім’я» у виконанні театрального гурту «Жар-Птиця» Клужської повітової організації Союзу Українців Румунії.

На симпозіумі панувала тепла й доброзичлива атмосфера, чим завдячуємо насамперед його організаторам – Союзу Українців Румунії та Сатумарській повітовій організації СУРу, зокрема Миколі Мирославу Петрецькому та Ірині Любі Горват, яка стала справжньою душею усіх румунсько-українських наукових форумів, що проводяться у Сату Маре в останні роки.

В ході обговорень та дискусій учасники симпозіуму погодилися, що підтримка громадськістю Румунії українського Євромайдану та подальша тверда позиція керівництва Румунії щодо підтримки України у її прагненні зберегти свою територіальну цілісність додала довіри у взаєминах двох країн та їх громадян. Тож наше завдання – скористатися цим потеплінням для реалізації проектів у всіх сферах соціально-економічного життя, заклавши надійний фундамент незмінності тенденції до зближення наших держав та народів.

За результатами VII-го українсько-румунського наукового симпозіуму організаторами готується до видання збірник наукових праць його учасників.